Riječ 'previše' nikada nećete upotrijebiti za dom koji je pažljivo uređen u modernom stilu. Sve što se u njemu nalazi je tu sa razlogom.
U takvom ambijentu boje su pažljivo ukomponovane kako bi kreirale pravo malo remek djelo, a svaki detalj je povezan sa ostatkom sobe.
Ukoliko i vi želite urediti svoj dom u modernom stilu, na raspolaganju su vam dizajneri enterijera. Međutim, i vi biste se sami mogli upustiti u tu avanturu. Jednostavno slijedite ovih nekoliko osnovnih pravila i prinicipa kako biste postigli moderan izgled kojim ćete biti zadovoljni tokom sljedećih nekoliko godina.
Boje
Moderne boje se jako razlikuju i kada su ukomponovane na pravi način, formiraju nezaboravnu kombinaciju. U suštini, boje se mogu podijeliti u dvije grupe, neutralne i jarke. Neutralne boje uključuju crnu, krem, sivu, tamno smeđu, tamno ljubičastu i bež. Jarke boje su izrazito svijetle i uključuju narandžastu, crvenu i plavu. Obje grupe su bitne pri kreiranju modernog dekora.
U svakom slučaju treba imati na umu da boje koje se miješaju ne trebaju biti nametljive. Najbolje je manji dio 'obojiti' jarkim bojama, a ostatak jednom neutralnom nijansom.
Uzorci
Nikakav uzorak bogat detaljima, koji se vrlo lako može pronaći u kućama sa tradicionalnim dizajnom, neće imati mjesta u moderno uređenom domu. Čak ni na malom peškiru.
Umjesto kičastog, moderni uzorci preferiraju oštrinu geometrijskih oblika, strateški raspoređenih u kombinaciju nekoliko nijansi jedne boje.
Materijali
Moderni materijali su ugodni, hladni na dodir, sa glatkom površinom. Veoma popularni su oni izrađeni od kože, metala, stakla, kamena, mermera i betona. Još jednom da napomenemo da boje koje se koriste su neutralne ili u jednoj od tri jarke boje. Kombinacije koje se upotrebljavaju su profinjene i mogu uključivati staklo sa crnim, srebrnim ili sivim detaljima.
Proizvodi od drveta su prihvatljivi za moderan dizajn ukoliko su bež ili sivkasti, crni ili crno-smeđi. Kada birate namještaj ili vrata, fokusirajte se na stilske aspekte boja kao i na vrstu materijala koji se uklapa u moderan izgled.
Dekorativni elementi
Jednostavno pravilo vezano za dekorativne elemente primjenjuje se u prostorijama koje su uređene na moderan način - što manje to bolje. U suštini, nedostatak dekorativnih elemenata je tipičan za moderno uređenje. Izbjegavanje nepotrebnih elemenata kao što su sečije, stalci za novine, dlakavo drveće i slično, vrlo je bitno za postizanje čistog, prostranog izgleda moderne sobe.
Elementi koji su neophodni u prostoriji poput lampi i plafonskih svjetala moraju biti jednostavni u dizajnu, neutralni u boji i napravljeni od stakla, mermera, kamena, betona ili metala. Abažuri trebaju biti više funkcionalni nego kitnjasti. Ukrasi na zidu su veliki i rijetki.
Podne obloge
Podne obloge su važne moderan dizajn isto kao i zidovi i namještaj. Drvo, u nijansama tamnog i svijetlog pijeska, kamena i betona, poslastica su za moderne dizajnere.
Tepisi od zida do zida nisu prihvatljivi izuzev ako nisu ispred vrata. Tepisi u prostorijama trebaju biti jednostavni i to u jednoj boji ili u dvije nijanse jedne boje, jednostavnog geometrijskog dizajna.