Mnogi smatraju da su upravo Kinezi zaslužni za uvođenje tapeta u upotrebu, budući da su oni izumili papir prije više od 4000 godina. Međutim, iako su Kinezi imali veliki utjecaj na razvoj tapeta kao umjetničke forme, ne postoje čvrsti dokazi da su bili prvi koji su koristili papir za oblaganje zidova.
..................................................................................
Tapete su se pojavile u Evropi nakon što je počela proizvodnja papira u 15. vijeku. I Francuzi i Nijemci i Englezi tvrde da su bili prvi koji su ručno bojili ili slikali po papiru i koristili ga za uređenje enterijera. Ove rane evropske tapete predstavljale su zidnu dekoraciju za one koji sebi nisu mogli priuštiti skupe tapiserije ili viseću dekoraciju od svile.
Printanje po kalupu
U 17. vijeku, nove dekorativne tehnike, kao što je printanje po kalupu, postajale su sve popularnije. Ovaj proces je danas sličan onom od prije skoro 400 godina. Kalupi od drveta ili metala bili su izrezbareni u određeni dizajn, a potom su premazivani tintom i utiskivani na papir.
Uvidjevši značaj tapeta na tržištu, Kinezi su počeli izvoziti tapete specijalizirane za evropsko tržište. Za razliku od evropskih tapeta koje su imale dizajn koji se ponavljao, Kinezi su pravili tapete koje su prvo bile printane sa ugraviranim pločama, a potom ručno bojene.
Prva fabrika tapeta
Prvu fabriku tapeta osnovao je 1752. godine francuski zanatlija Reveillon, koji je ujedno bio i pionir panorama pejzaža i bojišta koji su postali popularni širom Evrope, Engleske i Sjedinjenih Američkih Država. Francuzi su, također, zaslužni za razvoj prve imitacije papira koji je dizajniran tako da imitira arhitektonske motive kao što su stubovi i ukrasi na zidu urađeni u neoklasičnom stilu.
Tokom 18. i ranog 19. vijeka samo su bogati mogli sebi priuštiti tapete. Prva mašina koja je mogla printati duge, neprekidne rolne papira bila je usavršena početkom 19. vijeka. Ipak, mašina koja je proizvodila tapete nije bila izumljena prije sredine 40-ih godina 19. vijeka
Viktorijansko pretjerivanje
Viktorijanci su obožavali tapete. Tokom sljedećih 50 godina, Viktorijanci svih klasa tražili su tapete – što više boja i uzoraka, to bolje. Kao reakcija na masovnu proizvodnju dizajna u to doba, William Morris, pionir Pokreta umjetnosti i zanata, bavio se dizajnom enterijera koji je bio posvećen principima srednjovjekovnog zanatstva. Morris se zgražavao nad viktorijanskim pretjerivanjem i smatrao je da tapete trebaju kreirati tihu i nenapadnu pozadinu.
Nastavak razvoja dizajna i tehnike proizvodnje
Svjetski ratovi i depresija spriječili su nastavak i razvoj proizvodnje tapeta, ali su one pedesetih godina dvadesetog vijeka napravile veliki “comeback”. Roto-gravirajući procesi, velika brzina tehnike printanja i poboljšanje trajnosti i lakoće održavanja, otvorili su nova tržišta kao što su hoteli, kancelarije, bolnice i restorani.
U modu ulaze tapete koje se mogu prati pa kao takve pronalaze svoj put do kupatila i kuhinja. Eksplozija boja i dizajna šezdesetih godina revolucionalizirala je dizajniranje enterijera. Zanimljive, šarene tapete mogle su se kupiti za svaku prostoriju u kući.
Današnja tehnologija podrazumijeva samoljepljive tapete čiji dizajn je urađen laserskom tehnologijom. Tako je sada moguće kupiti tapete sa foto-realističnim uzorkom, imitacijom izgleda tapiserije, vlakana, drveta i slično.
Izvor fotografija
www.pinterest.com