Tropski hibiskus potiče ili iz drevne Kine ili sa Pacifičkih ostrva. Odatle se, zahvaljujući migracijama stanovnika, te velikim geografskim otkrićima i nakon toga uspostavljenim trgovačkim putevima, raširio po gotovo cijelom svijetu. 

U područjima tropske i suptropske klime uzgaja se vani, a u hladnijim područjima se gaji kao lončanica i zimi se unosi unutra.

Hibiskus nije biljka teška za uzgoj, ukoliko se poštuje nekoliko osnovnih pravila:

Temperatura

Hibiskus najviše voli temperaturu od 15-27 C, kada bujno raste i cvate. Podnosi temperature do 0C i do 46C, ali u tim ekstremnim uslovima samo preživljava. Iznad 30-35C mnogi hibridi počinju odbacivati pupoljke i prestaju cvasti.

Na temperaturama ispod 12 C prestaje rasti i zapada u stanje mirovanja, iz kojega se budi kada temperatura naraste. Nekoliko sati moze podnijeti i nekoliko stupnjeva ispod nule. 

Svjetlost

Voli mnogo sunčeve svjetlosti. Za najvećih ljetnih vrućina prija mu lagana hladovina. Ljeti je takodjer bolje da ima jutarnje sunce, a popodne sjenu.

Zalijevanje

Hibiskus ne voli jako vlažnu zemlju. Zalijevati treba tek kad se površina zemlje zasuši (unutrašnjost lonca u tom je trenutku i dalje vlažna). Tada treba zaliti obilno, da voda prođe kroz cijelu posudu i izađe van.



Ukoliko je pod posudom podložak za vodu, u njemu se ne smije dugo zadržavati voda, jer to može dovesti do truljenja korijena. Ako podložak morate staviti, onda ga napunite krupnim šljunkom, tako da posuda stoji na šljunku, a voda se slijeva ispod njega.

Zemlja

Zemlja mora biti dobro propusna i lagana, što se može postići tako da se u kupovnu zemlju za cvijeće umiješa oko 1/3 perlita. Dobro je u zemlju umiješati suhih borovih iglica i suhog šumskog lišća.

Teška, nepropusna zemlja velika je opasnost za hibiskus, jer je takva zemlja stalno vlažna, a korijen hibiskusa to ne voli. Ph treba biti 6,2-6.5, što je obično ph kupovne zemlje za cvijeće.

Prihranjivanje

Da bi obilno cvao, hibiskusu treba često dodavati gnojivo. Najbolje je gnojivo u kome je omjer dušika, fosfora i kalika (N-P-K) u omjeru 2-1-3. No, dobar je i omjer 2-1-2. To znači da će mu odgovarati gnojivo 16-8-24, ili 20-10-20, ili nešto slično. Bitno je da je kod ta tri broja najniži srednji broj, tj. fosfor, kojeg korijen hibiskusa ne voli u velikim količinama.



Od proljeća do jeseni prihranjivati treba često, najbolje jednom sedmično, u propisanoj dozi. Zimi, ukoliko je biljka na hladnom, ne treba uopće dohranjivati, a ukoliko je na toplom i sunčanom, treba dohranjivati, ali rjeđe i smanjenom dozom nego u periodu proljeće-jesen.