window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-128943623-1');

Ako razmišljate o kupovini velikog komada namještaja u boji – bilo da je to sofa, stol ili čak kućanski aparat – sigurno se pitate postoje li neki ključni koraci koje biste trebali poduzeti prije donošenja odluke.

namjestaj4

Prema stručnjacima, odgovor je da! Odabir smjelih boja zahtijeva promišljen pristup. U nastavku, dizajneri enterijera dijele šest korisnih savjeta koji će vam pomoći da napravite pravi izbor.

 

1. Uvijek provjerite uzorke tkanine prije naručivanja

Ako razmišljate o kupovini velikog tapaciranog komada namještaja u boji, prvo naručite uzorak tkanine u željenoj nijansi. Ovo će vam omogućiti da iz prve ruke vidite kako se boja uklapa s ostatkom vašeg enterijera i kako se mijenja tokom dana, savjetuje Jennifer Jones, osnivačica studija Niche Interiors.

"Donesite uzorak kući i posmatrajte ga nekoliko dana – provjerite kako izgleda pri različitim osvjetljenjima i u kombinaciji s ostalim namještajem", dodaje Jones.

Dizajnerica Jodi Peterman, osnivačica Erin Elizabeth Designs, ističe da je pregled uzoraka važan ne samo zbog boje, već i zbog teksture.

"Mat površine čine boju nježnijom, dok sjajni ili baršunasti finiši naglašavaju intenzitet nijanse, zbog čega ista boja može izgledati potpuno drugačije u zavisnosti od materijala", objašnjava Peterman.

 

2. Razmislite o atmosferi koju želite postići

Boja koju odaberete ima značajan utjecaj na atmosferu u prostoru, kaže Peterman.

namjestaj1

"Enterijer nije samo pitanje estetike – riječ je o kreiranju prostora koji će odražavati način na koji želite da se osjećate svaki dan", napominje.

Plave i zelene nijanse djeluju smirujuće, dok jarke crvene i narandžaste unose energiju. Važno je razmisliti kakvu atmosferu želite postići i prema tome odabrati boje.

 

3. Statement komad ne bi trebao stajati sam

Ako u prostor unosite upečatljiv, šareni komad namještaja, važno je povezati ga s drugim dekorativnim elementima, kaže Kimberly Levin, osnivačica Bespokle LLC.

namjestaj5

"Uključivanje suptilnih detalja u istoj boji – kroz tekstil, umjetničke slike ili dekorativne asesoare – pomaže u postizanju harmonije", savjetuje Levin. "Cilj je da boja priča svoju priču, ali da cjelokupan dizajn djeluje slojevito, profinjeno i promišljeno."

 

4. Ne zaboravite na ravnotežu

Iako je povezivanje boja ključno, važno je dodati i kontrast kroz druge boje ili neutralne tonove. Peterman naglašava da će to spriječiti da dominantni komad preuzme cijeli prostor.

namjestaj2

 

5. Boje ne moraju biti trajne

Vaše preferencije kada su u pitanju boje mogu se mijenjati s vremenom, i to je sasvim u redu. Ako želite šareni namještaj, ali se bojite da biste mogli požaliti kasnije, Peterman predlaže da birate "bezvremenske nijanse s karakterom" – poput duboke tirkizne umjesto neon zelene, ili oker žute umjesto klasične žute.

namjestaj3

Ako ipak poželite promjenu, uvijek postoje rješenja poput presvlačenja namještaja, korištenja jastuka i prekrivača koji mogu unijeti novu dimenziju bez trajne promjene.

 

6. Birajte komade koji vas istinski raduju

Na kraju, najvažnije je da se držite svog stila i birate ono što vam donosi zadovoljstvo, kaže Peterman.

namjestaj1

"Jedina greška koju možete napraviti jeste da odaberete nešto samo zato što je trenutno trendi, umjesto da slušate vlastiti osjećaj za estetiku i autentičnost", zaključuje.